Mladost voli biti na strani pobjednika
(Izlaganje na Međunarodnoj konferenciji „Antifašizam put do slobode“, održanoj u Sokobanji u organizaciji SUBNOR-a Srbije) Smrt fašizmu! Pozdravljam vas u ime Saveza antifašista i boraca NOR-a u Bosni i Hercegovini. Ja nisam napisao ništa, jer volim malo replicirati na ono što sam čuo. Ima jedna definicija, enciklopedijska je, vrlo kratka koja kaže: Fašizam je autoritarni radikalni nacionalizam. Ako je to tako, hajdemo se svi upitati živimo li mi onda veoma često danas u društvu koje jeste fašističko. Mnoge naše stranke jesu i radikalne, i autoritarne, a bogami i nacionalističke. Ne samo na jugoslavenskim prostorima, nego i širom Evrope i širom svijeta. Pa hajde onda da ih zovemo pravim imenom, onako kako je nauka rekla – fašističke. To je odgovor antifašista. Druga stvar koja mi se čini zanimljivom i koju je zgodno spomenuti. Nedavno sam čitao neke tekstove ozbiljnih, svjetskih, nezavisnih filozofa i intelektualaca koji kratko, u tezama, navode šta danas jeste neoliber...